Find a film

 Title

  Time & Place

Kids

Premiere

The Boys of Baraka 10:30 a.m. The Warner Theatre    
Stars! Stars! Stars! 10:30 a.m. Martin Luther King, Jr. Memorial Library DC
Waiting for Wings 10:30 a.m. Martin Luther King, Jr. Memorial Library DC
In the Small, Small Pond 10:30 a.m. Martin Luther King, Jr. Memorial Library DC
Diary of a Worm 10:30 a.m. Martin Luther King, Jr. Memorial Library DC
Vuelve Sebastiana 1:00 p.m. National Museum of Natural History   DC
Buyer, Be Fair: The Promise of Product Certification 6:00 p.m. & 8:00 p.m. American University   DC
Cane Toads: An Unnatural History 6:30 p.m. Embassy of Australia    
Tigers of the Emerald Forest 7:30 p.m. National Zoological Park DC
Darwin’s Nightmare 8:00 p.m. Embassy of Austria    
Outside the Classroom: Science Education in the Environment 12:00 noon National Museum of Natural History   US
The Anacostia–Restoring The People’s River 12:00 noon National Museum of Natural History    
The Green Revolution in Cuba 12:00 noon Woodrow Wilson International Center for Scholars   US
Green, Green Water 7:00 p.m. American Association for the Advancement of Science    
Darwin’s Nightmare 8:00 p.m. Embassy of Austria    
Fly Away Home 10:00 a.m. Avalon Theatre  
Environmental Student Short Film Festival 11:00 a.m. American University    
Tall: The American Skyscraper and Louis Sullivan 1:00 p.m. National Building Museum    
They Are Playing Over the Towers (I Sona Su La Torns) 1:00 p.m. to 5:00 p.m. National Museum of Natural History   DC
Birthday Boy 1:00 p.m. to 5:00 p.m. National Museum of Natural History DC
Surfers Healing 1:00 p.m. to 5:00 p.m. National Museum of Natural History   DC
Water: A Clear Solution 1:00 p.m. to 5:00 p.m. National Museum of Natural History   DC
Mini Cine Tupy 1:00 p.m. to 5:00 p.m. National Museum of Natural History DC
Ancient Marks 1:00 p.m. to 5:00 p.m. National Museum of Natural History    
Chernobyl Legacy 1:00 p.m. to 5:00 p.m. National Museum of Natural History   DC
My Head (Hodet Mitt) 1:00 p.m. to 5:00 p.m. National Museum of Natural History   DC
Herders’ Calling 1:00 p.m. to 5:00 p.m. National Museum of Natural History   DC
Home Game 1:00 p.m. to 5:00 p.m. National Museum of Natural History   DC
Flying Over Everest 1:00 p.m. to 5:00 p.m. National Museum of Natural History   DC
A Fight to the Finish: Stories of Polio 1:30 p.m. National Museum of American History    
Badlands 3:00 p.m. AFI Silver Theatre and Cultural Center    
On Solid Ground: The River Rats of Arkansas 4:00 p.m. National Museum of American History    
The Covered Wagon 7:00 p.m. Capitol Hill Arts Workshop    
The New World 7:30 p.m. AFI Silver Theatre and Cultural Center    
March of the Penguins 11:30 a.m. National Gallery of Art  
Witches In Exile 12:30 p.m. & 3:00 p.m. National Museum of African Art   DC
The Museum on the Mountain 1:00 p.m. to 4:15 p.m. National Building Museum    
First Person Singular: I.M. Pei 1:00 p.m. to 4:15 p.m. National Building Museum    
The Thin Red Line 1:30 p.m. AFI Silver Theatre and Cultural Center    
Hollywood and the Environment
An Afternoon with MAX ALVAREZ
1:30 p.m. to 3:30 p.m. S. Dillon Ripley Center    
The Spirit of Yosemite 2:00 p.m. National Museum of American History    
Discover Hetch Hetchy 2:00 p.m. National Museum of American History   DC
Duma 4:30 p.m. Avalon Theatre  
The White Diamond 4:30 p.m. National Gallery of Art   DC
Days of Heaven 5:00 p.m. AFI Silver Theatre and Cultural Center    
Never Cry Wolf 7:00 p.m. Avalon Theatre  
Brood X: Year of the Cicada 12:00 noon Charles Sumner School Museum and Archives   DC
Banking on Disaster 6:30 p.m. American University    
Ernest Hemingway: Rivers to the Sea 7:00 p.m. Corcoran Gallery of Art    
Amazon, An IMAX Film 7:00 p.m. National Museum of Natural History  
Moshe Safdie, The Power of Architecture 7:30 p.m. Washington, D.C. Jewish Community Center    
Genesis 12:00 noon National Geographic Society   DC
Stars! Stars! Stars! 1:30 p.m. Takoma Park Neighborhood Library DC
Waiting for Wings 1:30 p.m. Takoma Park Neighborhood Library DC
In the Small, Small Pond 1:30 p.m. Takoma Park Neighborhood Library DC
Diary of a Worm 1:30 p.m. Takoma Park Neighborhood Library DC
How to Film Sharks and Bears and Live to Tell About It: Producing Environmental and Wildlife Films
An Evening with Chris Palmer, Distinguished Film Producer-in- Residence and Director, Center for Environmental Filmmaking, American University
7:00 p.m. American University    
The Day Bobby Ewing Died (Am Tag Als Bobby Ewing Starb) 7:00 p.m. Goethe-Institut   US
On the Edge: The Potomac River’s Dyke Marsh 7:00 p.m. The John F. Kennedy Center for the Performing Arts   World
It’s Been a Lovely Day (Het Is Een Schone Dag Geweest) 7:00 p.m. Royal Netherlands Embassy    
The Concrete Revolution 12:00 noon Woodrow Wilson International Center for Scholars   DC
Stars! Stars! Stars! 1:30 p.m. Francis A. Gregory Neighborhood Library DC
Waiting for Wings 1:30 p.m. Francis A. Gregory Neighborhood Library DC
In the Small, Small Pond 1:30 p.m. Francis A. Gregory Neighborhood Library DC
Diary of a Worm 1:30 p.m. Francis A. Gregory Neighborhood Library DC
The End of Suburbia 6:00 p.m. Embassy of Canada   DC
Czech Dream 7:00 p.m. Embassy of the Czech Republic   DC
Volcanoes of the Deep Sea, An IMAX Film 7:00 p.m. National Museum of Natural History  
A Life Among Whales 7:30 p.m. National Geographic Society   DC
EnvironMentors Investigators 12:00 noon Charles Sumner School Museum and Archives DC
Global Focus II–The New Environmentalists 12:00 noon Charles Sumner School Museum and Archives    
Stars! Stars! Stars! 1:30 p.m. Woodridge Neighborhood Library DC
Waiting for Wings 1:30 p.m. Woodridge Neighborhood Library DC
In the Small, Small Pond 1:30 p.m. Woodridge Neighborhood Library DC
Diary of a Worm 1:30 p.m. Woodridge Neighborhood Library DC
Ricardo, Miriam y Fidel 6:00 p.m. & 8:00 p.m. Embassy of Switzerland   DC
The 3 Rooms of Melancholia 7:00 p.m. National Museum of Women in the Arts   DC
“Gardenstory”–The Garden As Muse 7:00 p.m. U.S. National Arboretum    
The Jungle Beat 7:00 p.m. National Geographic Society   US
13 Lakes 8:00 p.m. Hirshhorn Museum & Sculpture Garden    
“Decade of Destruction”: Murder in the Amazon 12:00 noon National Museum of Natural History    
Two Winters: Tales From Above the Earth 6:30 p.m. National Museum of the American Indian    
At the Time of the Sturgeon (Ekospi Namew) 6:30 p.m. National Museum of the American Indian   DC
A Life: The Story of Lady Bird Johnson 7:00 p.m. National Archives    
The Tea Film 7:00 p.m. National Geographic Society    
Being Caribou 7:00 p.m. American Association for the Advancement of Science    
The Story of the Weeping Camel 10:30 a.m. National Gallery of Art  
Thread of the Needle 10:30 a.m. & 2:30 p.m. The Textile Museum   DC
The Voice of the Aegean 10:30 a.m. & 2:30 p.m. The Textile Museum   DC
The Anacostia–Restoring the People’s River 11:00 a.m. Anacostia Museum & Center for African American History and Culture    
The Queen of Trees 11:00 a.m. National Museum of Natural History DC
Blackfly 1:00 p.m. National Geographic Society  
Guard Dog 1:00 p.m. National Geographic Society  
The Man Who Planted Trees 1:00 p.m. National Geographic Society  
Creature Comforts 1:00 p.m. National Geographic Society  
The Old Man and the Sea 1:00 p.m. National Geographic Society  
Capuchins: The Monkey Puzzle 1:00 p.m. to 4:30 p.m. National Museum of Natural History DC
Ants–Nature’s Secret Power 1:00 p.m. to 4:30 p.m. National Museum of Natural History DC
The Good, The Bad and the Grizzly 1:00 p.m. to 4:30 p.m. National Museum of Natural History    
“Deep Jungle”–New Frontiers 1:00 p.m. to 4:30 p.m. National Museum of Natural History   DC
I Build the Tower: The Life and Work of Sam Rodia 2:00 p.m. National Gallery of Art   DC
Rolling 3:00 p.m. National Museum of American History    
Two Winters: Tales From Above the Earth 3:00 p.m. National Museum of the American Indian    
At the Time of the Sturgeon (Ekospi Namew) 3:00 p.m. National Museum of the American Indian   DC
War Photographer 4:30 p.m. National Gallery of Art    
Union Pacific 7:00 p.m. Capitol Hill Arts Workshop    
March of the Penguins 11:30 a.m. National Gallery of Art  
“Strange Days on Planet Earth”: Predators 12:00 noon to 3:00 p.m. National Museum of Natural History    
“Europe, A Natural History”–Genesis 12:00 noon to 3:00 p.m. National Museum of Natural History   DC
“Miracle Planet II”: The Violent Past 12:00 noon to 3:00 p.m. National Museum of Natural History   DC
The Giant Buddhas 4:30 p.m. National Gallery of Art   DC
The Monkey Folk (Le Peuple Singe) 8:00 p.m. National Museum of Natural History   DC
Environmental Film Festival in the Nation's Capital